Ogłoszenia Parafialne

  1. Przeżywamy dzisiaj Piątą Niedzielę Wielkanocną.
  2. W tym tygodniu, w środę o godz.12 będą zabrane elektro śmieci. Jeżeli mamy coś jeszcze niepotrzebnego lub zepsutego zachęcam zostawić to przy plebanii.
  3. Dziękuję Sąsiadom za piątkową pomoc przy koszeniu. Jednocześnie proszę o dalszą Panów, którzy znajdą chwilę czasu do koszenia na cmentarzu i przy Kościele.
  4. Trwa miesiąc maj. Przypominam o Nabożeństwach Majowych równocześnie zachęcając wszystkich do wspólnego w nich udziału. W Piotraszewie o godz. 16;30, w Bieniewie o godz. 18:00. W Wolnicy także nabożeństwo majowe w kaplicy o godz. 19:00.
  5. Za tydzień spotkanie z Rodzicami Dzieci przygotowującymi się do I Komunii Św. W Bieniewie po Mszy św. o godz. 12.00, w Piotraszewie przed Mszą św. o godz.10.30.
  6. Również za Tydzień rozpoczynamy Kwartalne Dni Modlitw o Urodzaje. Zachęcam do wspólnej Modlitwy, bo to ważne dla nas wszystkich.
  7. Jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego. Czytajmy prasę katolicką.

Intencje Mszalne – Bieniewo

Poniedziałek18:00 Intencja wolna
Wtorek

18:00 Intencja wolna
Środa18:00 O Boże błog. dla całej Rodziny Bocheńskich
Czwartek

18:00 +Konstancja Szocik, Stanisław Szocik, Nartyzja, Franciszek Miernowski
Piątek18:00 Intencja wolna
Sobota18:00 Marianna, Władysław, Zuzanna, Janina z rodz. Sputo, Wiesław, Adrian Szczepańczyk, Bożena Werkowska – int. od Genowefy Szczepańczyk
Niedziela

 8:30 Zygmunt Wójtowicz, Roman Mastalerz – int. od Barbary i Jana Wydrzyńskich

12:00 +Janina, Eugeniusz, Mieczysław, Jan Leokadia Zabielscy, Marianna, Stefan Błaszkiewicz, Adam, Stanisław Lipka


Intencje Mszalne – Piotraszewo

Poniedziałek
Wtorek
Środa16:30 + Marianna Mroczkowska
Czwartek
Piątek16:30 Zofia, Józef Kulikowscy
Sobota16:30 + Tadeusz(41 rocz.), Halina Kisielewscy
Niedziela10:30 +Alicja Biała(1 mies.) – int. od Syna Jerzego Pietrzaka

Intencje Mszalne – Urbanowo

Wtorek17:00 Helena Kudosz, Stanisława Konstanty Peślak, Adam Chomej i zm. z rodziny Peślak, Kudosz, Maksymowicz

Kalendarz tygodnia

Nd. -10.05 – Piąta Niedziela Wielkanocna
Śr. -13.05 – Wspomnienie MB Fatimskiej 93 rocznica Objawień w Fatimie
Czw. -14.05 – Święto św. Macieja Apostoła
Sob. -16.05 – Święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika,
Patrona Polski, Patrona Archidiecezji Warmińskiej
Nd. -17.05 – Szósta Niedziela Wielkanocna, Tą Niedzielą rozpoczynamy Kwartalne Dni Modlitw o Urodzaje


SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA 16.05

Piotraszewo:

Teresa Celina Grzesiak
Małgorzata Krawczyk

Bieniewo:

Zofia Kazimierz Sokół


Patron tygodnia – św. Andrzej Bobola-męczeństwo

Święty Andrzej Bobola urodził się w roku 1591, prawdopodobnie 29 albo 30 listopada w miejscowości Strachocina koło Sanoka. W dwudziestym roku życia – po zakończeniu gimnazjum jezuickiego w Braniewie – wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Wilnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 marca 1622 roku. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnie pięciolecie jego życia. Był to niewątpliwie heroiczny okres w życiu Andrzeja Boboli. Z ogromnym poświęceniem – nie dojadając i nie dosypiając – pracował jako misjonarz w okolicach Pińska wśród ludzi wybitnie zaniedbanych. Zasłużył wtedy na zaszczytne przydomki „apostoła Pińszczyzny” i „łowcy dusz”. Było jednak wielu takich, których drażniła jego apostolska działalność. Pińsk jako miasto pogranicza Rusi był szczególnie narażony. W maju 1657 roku Pińsk zajął oddział kozacki pod dowództwem Jana Lichego. Najbardziej zagrożeni byli misjonarze: o. Maffon i o. Bobola. Obaj ratowali się ucieczką, by uniknąć zemsty za ich duszpasterską działalność wśród prawosławnych. Dnia 15 maja o. Maffon został ujęty w Horodcu przez oddział Zielenieckiego i Popenki i na miejscu zamordowany. Święty Andrzej schronił się do Janowa, odległego od Pińska 30 km. Stamtąd udał się do wsi Peredił. Dnia 16 maja Kozacy wpadli do Janowa. Na wiadomość, że św. Andrzej jest w Peredilu, wzięli ze sobą przewodnika Jakuba Czetwerynkę i puścili się za Świętym w pogoń. Na prośbę mieszkańców wsi, którzy dowiedzieli się, że jest poszukiwany, chciał św. Andrzej użyczonym mu wozem ratować się ucieczką. Kiedy jednak dojeżdżali do wsi Mogilno, napotkali poszukujący go oddział kozacki. Uradowani Kozacy zdarli najpierw ze Świętego suknię kapłańską i na pół obnażonego zaprowadzili go pod płot. Przywiązanego do słupa zaczęli bić nahajami. Namowami i groźbami starali się zmusić o. Andrzeja, by się wyparł wiary katolickiej. Kiedy ten stanowczo odmówił, oprawcy ucięli gałęzie wierzbowe, upletli z nich koronę na wzór Chrystusowej i włożyli ją na głowę kapłana, ściskając. ją coraz mocniej, tak jednak, by nie pękła czaszka. Potem zaczęto Świętego policzkować, aż wybito mu zęby. Wyrywano mu paznokcie i zdarto skórę z górnej części jego ręki. Po tych mękach Kozacy odwiązali od płotu ofiarę, okręcili go sznurem, który przywiązali do koni i wlekli kapłana po drodze, kłując go lancami. W Janowie właśnie był targ. Zaczął gromadzić się tłum. Ojca Andrzeja przyprowadzono przed dowódcę. Zawleczono Świętego do pobliskiej, miejskiej rzeźni, rozłożono go na stole i zaczęto palie jego ciało ogniem. Oprawcy następnie wycięli kapłanowi tonsurę na głowie do kości, na plecach wycięli mu skórę w formie ornatu. Rany posypywali sieczką. Potem odcięto mu nos i wargi, wykłuto jedno oko. Kiedy zaś z bólu stale wzywał imienia Jezusa, w karku zrobiono otwór nożem i wycięto mu język. Wreszcie Męczennika powieszono nogami do góry i uderzeniem szabli zakończono jego katusze. Działo się to 16 maja 1657 roku.